Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin

" Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz "

Güncel Haberler

DR.ZELİHA AKSAZ ŞAHBAZ CHP KÜTAHYA İL BAŞKANI

Okullar büyük sorunlarla açılmıştır. Pandeminin büyük bir ağırlıkla hissedildiği her gün yeni vakalarla eğitimin aksadığı bu günlerde tek amacımız okulların açık kalmasıdır. Bir yıl önce de ifade ettiğimiz gibi plansız bir şekilde Pandemi süreci göz önüne alınmadan büyük çoğunluğu merkezde olmak üzere 29 okul ve eğitim kurumu deprem yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır. Üç yıl içerisinde yenilenmesi öngörülen bu okullar henüz yapılmamış, okulların öğrencileri başka okullarda eğitime zorlanmıştır.
Yıkılan bu okullar içinde Gediz depremini ayakta atlatmış bulunan Endüstri Meslek Lisesi ve Kütahya Lisesi gibi pek çok değerli insanımızı yetiştirmiş okullarımız da vardır.
Bu süreçte yıkılan okullar parçalanmış, öğrenciler merkezden uzak diğer okullara gönderilerek mağdur edilmiştir. Pandemi döneminde okullar çok yoğun mevcutlarla ikili eğitime zorlanmıştır. Yüzlerce öğrencimiz yoğun bir şekilde binalarda eğitim görmek zorunda kalmaktadır. İkili eğitim sabah 7:30’da başlamakta akşam 19’a dek sürmektedir Sınıf mevcutları 35 40 kişiye ulaşan ve daha üst seviyelere çıkan okullarımız mevcuttur.
Bu nasıl bir Pandemi yönetimidir? Nasıl bir eğitim planlamasıdır?

Okullarda personel eksiğini giderme yöntemi olarak uygulanan Toplum Yararına Program (TYP) ile hizmetli ve güvenlik görevlileri henüz başlatılmamıştır. Okullarımızda çok büyük personel, güvenlik ve temizlik sıkıntısı mevcuttur.
Daha önce de ifade ettiğimiz gibi tek amacımız okulların açık olması ve örgün eğitimin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Okulların kapatılması ile kaybeden çocuklarımız olmaktadır, ülkemiz geleceğini kaybetmektedir. Bu anlamda tüm öğretmenlerimiz, eğitim emekçilerimiz ve öğrencilerimizin ivedilikle aşıları tamamlanmalıdır.
Şu anda uygulanan tedbirler yeterli değildir. Pandemi sürecinde ders sürelerinin 40 dakika değil 30 dakika olması tüm öğretmenler ve eğitimciler tarafından talep edilmektedir. Ders sürelerinin 30 dakika olması hem öğrenci hem öğretmenlerimizi çok rahatlatacaktır.
Yıkılan okulların yerine tekrar okul yapılmalı, okul arazileri ranta açılmamalıdır.
Bir yıl önce de söylediğimiz gibi gerekirse yapılan devasa kamu binaları okul olarak kullanılmalı ve okulların yoğunluğu bir an önce azaltılmalıdır. Sınıf mevcutları pandemi koşullarına uygun hale getirilmelidir.
İkili eğitime son verilerek öğrencilerimizin bulaş yönünden güvenli ve rahat bir şekilde eğitim almaları sağlanmalıdır.
Pandemi sürecinde hayati öneme sahip olan hizmetli personel, güvenlik görevlisi ve temizlik sorunları acil bir şekilde çözülmelidir.
Ders süreleri 30 dakikaya indirilmeli ve öğrenciler öğretmenler rahatlatılmalıdır.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak yetkilileri, okullarımızın arsalarını ranta açmak ve şov yapmak yerine, eğitimdeki sorunları akılcı bir şekilde çözmeye davet ediyoruz.
Dr.Zeliha Aksaz Şahbaz
Cumhuriyet Halk Partisi
Kütahya İl Başkanı

Bu Habere Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

Spor Haberleri

ALİ MERMER:Erkan merhaba nasıl geçiyor coronalı günler diyeyim önce? ERKAN GÜNEŞ:-İlk önce herkes gibi zorlu bir süreçten geçiyoruz ama artık sonuna doğru gidiyoruz ben...

Kütahya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’da inşa edilen ’Tavşanlı İçmesuyu İsale Hattı’nda çalışmalar hızla ediyor. Proje ile...

Spor Haberleri

2021-2022 futbol sezonunda BAL da ilimizi temsil edecek üç takımdan biri olan Tavşanlı Linyitsporun takım kadrosu 23 kişi ve şu isimlerden oluşuyor: KALECİLER:KEMAL CANLI-GÜRKAN...

Spor Haberleri

Bölgesel amatör ligde ilçemizi temsil edecek olan TKİ Tavşanlı Linyitspor çalışmalarını Teknik direktör Sertaç  Gezer yönetiminde devam ediyor. Geçen sezonda takımın başında görev yapan...

bsr abholung