Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin

" Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz "

Spor Haberleri

ÜMİT TURMUŞ TOKYO OLİMPİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Bir dönem Tavşanlı Linyitsporda da teknik direktörlük yapan,yurdumuzun önde gelen spor adamlarından sayın Ümit Turmuş Tokyo olimpiyatları sonrasında bir değerlendirme yaptı:

Öncelikle Olimpiyatlarda bizi temsil eden ve madalya alan tüm çocuklarımızı ayrıca emeği geçen herkesi kutlarım. Burada amacım bardağın boş ve dolu taraflarından birine bakmaktan çok objektif olarak sporumuzun durumunu değerlendirmek.
2016 Rio Olimpiyatlarında 1 altın 3 gümüş ve 4 bronz toplamda 8 madalya almıştık.
2020 Tokyo Olimpiyatlarında 2 altın 2 gümüş ve 9 bronz toplamda 13 madalya aldık. Tokyo Olimpiyatlarına yeni 5 branş ilave edildi. karate, dalga sörfü, tırmanma, kaykay ve beysbol branşlarının ilave edilmesiyle karatede 1 gümüş 3 bronz madalya aldık. Tokyo ve Rio kıyaslamasında bu branşları dışarıda tutarsak 2 altın 1 gümüş ve 6 bronz toplamda 9 madalya almış oluyoruz. Yani normalde 1 madalya artmış oluyor.
Rio Olimpiyatlarında genel madalya sıralamasında 41. Tokyo’da 35. sıradayız.
83 milyon ve genç bir nufusa sahip bir ülke olarak; üstelik gelişmiş spor tesisleri ve spor adamlarına sahipken, neden futboldan ata sporu güreş’e kadar sürdürülebilir başarı elde edemiyoruz?
25 milyon nüfuslu Avustralya 17 altın 7 gümüş 22 bronz toplam 46 madalyayla 6.sırada
17.5 milyon nüfuslu Hollanda 10 altın 12 gümüş 14 bronz toplam 36 madalyayla 7.sırada

5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda 7 altın 6 gümüş 7 bronz toplam 20 madalyayla 13.sırada
11.2 milyon nüfuslu Küba 7 altın 3 gümüş 5 bronz toplam 15 madalyayla 14.sırada
Bizim sadece 0-19 yaş genç grubumuz 25.3 milyon.
Bardağın sadece dolu tarafına bakıp buradan büyük başarı görmek ne kadar yanlışsa , çok başarısız deyip yerden yere vurmakta objektiflikten uzak duygusal yaklaşımlar olacaktır. Sonuçları abartmak maalesef gerçek potansiyelimizi görüp, iyi bir planlama ve organizasyonla sürdürülebilir büyük başarılar elde etmemizi önlemektedir.
Madalya alan sporcularımızın hemen hemen tamamı bir spor planlamasıyla keşfedilmemiş ve eğitilmemiş. Ya Ailesinin bilinçli yönlendirmesi yada yakın çevresinde bir antrenörün onu keşfi ve yönlendirmesiyle bu madalyaları aldılar. Bunlar buz dağının üstü ya keşfedilmeyen ve iyi eğitim alamadığı için kaybolan binlerce çocuğumuz? Onların suçu ne?

Dünyada artık yetenekler 3-5 yaşlarından başlayarak erken keşfedilip buluğ çağına kadar (12-13 yaş) keşfedilip en alıcı dönemlerinde becerilerini pekiştiriyorlar. Her yaş grubunda spora yatkın %5-6 çocuk var. bunlar bulunuyor. 10 yıllık iyi eğitimle %2-3 ü yıldızlaşıyor. Biz de ilkokul ilk 4 yılda 7-8-9-10 en önemli yaşlarda Beden Eğitimi ögretmeni görmüyorlar. Sınıf ögretmenleri oyun kitapcığından bazı oyunlar oynatıyor. Hepsi bu. Devletimizin belki 60-70 yıldır spor politikası yok.
Başarı hikayesi oluşturup, her şeyi parlatmak ve abartmak birilerinin koltuğunu korumasına, bununla birlikte siyasetcileri ve üstlerini aldatıp yerini korumasını sağlayabilir. Aynı şeyleri yapıp aynı sonuçları alacak uygulamalar kendimizi aldatıp daha bir çok jenerasyonun kaybı demek. Geçen sene Spor bakanlığının çalıştayın’a bir sunum yapmak istedim. Tüm kurumları aradım ama hiç bir dönüş olmadı. Projemizi alın kullanın. Çocuklarımız kayboluyor buna üzülüyor insan. Ama duvarlar kalın ve geçit vermiyor.
Her yaş grubunda keşfedilmeyi bekleyen 65 bin spora yatkın çocuk var. Bunlara iyi bir eğitim verebilirsek her yıl çeşitli branşlarda 652 kadın + 652 erkek yetenekli yıldız sporcu yakalayabiliriz.
Aile-Kulüp-Okul üçgeninde; Spor Bakanlığı- Milli Eğitim Bakanlığı- Federasyonlar ve bu kurumların çatısı altında tüm birimler eşgüdüm içinde çalışmalı.
Gelecekte bir gün gelecek. Ciddi bir inovasyona gereksinimiz var. Yoksa 2024 Paris Olimpiyatlarında benzer sonuçlar alıp, sonrada aynı şeyleri konuşuruz.

 

Bu Habere Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

Spor Haberleri

ALİ MERMER:Erkan merhaba nasıl geçiyor coronalı günler diyeyim önce? ERKAN GÜNEŞ:-İlk önce herkes gibi zorlu bir süreçten geçiyoruz ama artık sonuna doğru gidiyoruz ben...

Kütahya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’da inşa edilen ’Tavşanlı İçmesuyu İsale Hattı’nda çalışmalar hızla ediyor. Proje ile...

Spor Haberleri

Bölgesel amatör ligde ilçemizi temsil edecek olan TKİ Tavşanlı Linyitspor çalışmalarını Teknik direktör Sertaç  Gezer yönetiminde devam ediyor. Geçen sezonda takımın başında görev yapan...

Spor Haberleri

2021-2022 futbol sezonunda BAL da ilimizi temsil edecek üç takımdan biri olan Tavşanlı Linyitsporun takım kadrosu 23 kişi ve şu isimlerden oluşuyor: KALECİLER:KEMAL CANLI-GÜRKAN...

bsr abholung