Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin

" Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz "

Kütahya Haber

TÜRKİYE’NİN İLK ŞİDDET İZLENİM MERKEZİ KÜTAHYA’DA

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Vali Ali Çelik’in önerisiyle kadına yönelik ve aile içi şiddetle mücadelenin önlenmesi için harekete geçti. Bu çerçevede Vefa Psikiyatri Merkezinde “Şiddet İzlem Merkezi” kuruldu. Alanında uzman psikiyatrların görev aldığı Şiddet İzlem Merkezi, ilgili kurumların da iş birliğiyle şiddet uygulayanları ve şiddet mağdurlarını takip altına alarak rehabilitasyonlarını sağlayacak.
Kütahya Valisi Ali Çelik ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Vefa Psikiyatri Merkezini ziyaret ederek Şiddet İzlem Merkezinde incelemelerde bulundu, bilgiler aldı.
📌 💬 Vali Ali Çelik: Türkiye’de ilk
Şiddet mağduru kişiler ile şiddet uygulayanların takip ve tedavi sistemine dahil edildiği Şiddet İzlem Merkezinin Türkiye’de ilk olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Bu birim gelen tüm tedbir kararları neticesinde şiddete meyilli, öfke kontrolü sorunu yaşayan kişilerin takip ve tedavisine odaklı çalışacak. Mağdur ve faillerin tedavi süreci yakından takip edilecek. Psikiyatr ve sosyal çalışmacılar tarafından tedavinin kişiye katkısı, davranış ve tutumlara yansıması analiz edilecek. Kendi içinde bir otokontrol sağlayacak ve süreç analizi imkânı verecek. Fedakârlık isteyen, zor bir süreç. Böylesine ciddi bir iş yükünü kabul eden hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu: Sayın Valimizin önerisi bizleri motive etti
Kadına şiddetin yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın ortak sorunu olduğuna dikkat çeken KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Devletimizin bu dönemde kadına ve aile içi şiddetle mücadelede vermiş olduğu tavizsiz yaklaşım, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki direktifleri Sayın Valimizin de bunu somut örneklerle hayata geçirme konusundaki önerileri bizleri motive etti. Bunların hepsi bir araya gelince de hocalarımızla birlikte bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme gayreti içerisinde girdik. Şiddet İzlem Merkezini kurmak da yeterli değil; vakaların takibini, ölçeğini, performans değerlendirmesini yapmak zorundayız. Bugüne kadar yaklaşım şiddet gören, mağdur olanın rehabilitasyonuydu bugünden itibaren faillerin rehabilitasyonuyla sürecek” diye konuştu.
📌 Şiddet mağdurları ve şiddet uygulayanlar takip altına alınacak

Şiddet uygulayanların ve şiddet mağdurlarının takip altına alınacağını belirten Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Volkan Şahiner, hedef kitlenin şiddete uğrayan çocuk, kadın/erkek ve yaşlılar ile şiddet gösteren kişilerden oluştuğunu kaydetti.
📌 Grup terapisi ve bireysel psikoterapi uygulanacak
Şahiner, oluşturulan takip ve tedavi sistemiyle mağdur ve faillerin prosedürden ayrı tutularak ayda en az 1 defa olmak üzere grup terapileri, bireysel psikoterapiler ve ilaç tedavisi göreceğini söyledi.
📌 Tedavi başvurusu nasıl yapılır?
Emniyet ve jandarma teşkilatları, Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü iş birliğinde çalışılacağını ifade eden Şahiner, tedaviden faydalanmak isteyen şiddet mağduru kadın, erkekler ile öfke kontrolü problemi yaşayanların doğrudan Vefa Psikiyatri Merkezini ziyaret edebileceğini belirtti.
Vali Çelik daha sonra Vefa Psikiyatri Merkezi bünyesinde hizmet veren Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Poliklinikleri ile Erişkin Hasta Polikliniklerinde incelemelerde bulundu.
Bu Habere Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

Kütahya Haber

Kütahya’da tır ile servis minibüsünün çarpışması sonucu 3’ü öğrenci 4 kişi yaralandı. İsmail Ç. idaresindeki 43 KJ 804 plakalı tır, Zafertepe Kavşağı’nda, Yasin A’nın...

Spor Haberleri

ALİ MERMER:Erkan merhaba nasıl geçiyor coronalı günler diyeyim önce? ERKAN GÜNEŞ:-İlk önce herkes gibi zorlu bir süreçten geçiyoruz ama artık sonuna doğru gidiyoruz ben...

Tavşanlı Haberleri

Tavşanlı Ekspres gazetesinin sahibi Tuna İŞLEYEN’in annesi Ali İşleyen’in eşi Gülfidan İşleyen vefat etti. Merhumeye Allah’tan rahmet dilerken İŞLEYEN ailesine de Allah sabır versin...

Tavşanlı Haberleri

Tavşanlı’mızdan yetişen geçmişin en değerli futbolcusu ve günümüzün en değerli futbol adamlarından sevgili Ylçın Kıldıran memleketine kısa bir süreliğine ziyarete geldi.Elbette kendisi ile görüşmeyi...

bsr abholung