Tavşanlı Haber
Reklam Power
ali mermer

Tavşanlı Tiyatrocular Derneği Başkanı İbrahim Vehbi ATABAY ile söyleşi

Tavşanlı Tiyatrocular Derneği Başkanı İbrahim Vehbi ATABAY ile söyleşi
Bu haber 06 Şubat 2017 - 15:11 'de eklendi

 thumbnail_10 YIL LOGOMUZ JPEG  Kısaca kendinizi tanıtabilirmisiniz?
20 Eylül 1962 Yılında Kütahya’ nın Tavşanlı ilçesinde dünyaya geldim. Tiyatrocular Derneği Yönetim Kurulu Başkanıyım. Nurten Hanımla evliyim, Şeyma ve Enes isminde iki çocuğum ve Eslem isminde bir torunum var.
Tiyatroya nasıl başladınız?
Tiyatroya ilkokul yıllarında kendi yaptığım kuklaları, mahallede arkadaşlarıma oynatarak başladım.
Senaryo yazmaya nasıl başladınız?
Ortaokul yıllarında arkadaşlarım ile birlikte tiyatro topluluğu kurduk ve bir gereksinim olarak kısa parodiler yazarak senaryo yazmaya başladık. Gençlik arkadaşım rahmetli Ahmet Uluçay ile senaryo çalışmaları yaptık. Rahmetli Ahmet Uluçay beyaz perdeyi, sinemayı seçti bizde siyah perdeyi, tiyatroyu tercih ettik.

IMG_1670
Yazdığınız ilk senaryoları nerelerde sahnelediniz?
Arkadaşlarımın ve kendi yazdığım ilk parodi ve oyunları değişik mekânlarda sergiledik. Birçok oyunda gerek sahnede gerekse radyo tiyatrosunda görev aldım.

İlk tiyatro eğitimini nerede aldınız?
Ortaokul yıllarımda çok değerli öğretmenlerimin tiyatro yeteneğimi keşfetmeleri neticesinde Kütahya / Tavşanlı halkevinde tiyatro kolunda çalışmalara başladım. Tiyatro adına ilk ciddi eğitimi halkevinde gördüm.
Sinemayı tercih etmeme sebepleriniz nelerdir?
Doğrusunu söylemek gerekirse sinema bana çok sıkıcı geliyor. Aynı sahneyi defalarca tekrar etmek sıkıntı veriyor. Sinemacılara zor gelen tiyatro bize kolay geliyor. Sahneye çıktığımız zaman oyunumuzu hatalarımızla sahneliythumbnail_7-IMG_1587or ve perdelerimizi kapatıyoruz. Durun şurada yanlış yaptık bu bölümü tekrar oynamamız gerekiyor diye bir lüksümüz yok. Bu nedenle siyah perde bize beyaz perdeden daha sıcak geliyor.
Sinema filmlerinde görev aldınız mı?
Değişik kısa ve uzun metrajlı sinema filmlerinde görev aldım. Şunu kesin söyleyebilirim ki, hiçbir zaman sinemaya sıcak bakmadım. Osman SINAV tarafından yönetilen “Uzun Hikâye” sinema filminde 23 Tiyatrocu arkadaşım ile birlikte görev aldık.

Tiyatro çalışmalarınızı nerelerde sürdürüyorsunuz?
Kütahya ve ilçeleri, Tavşanlı ile Domaniç Halk Eğitimi Merkezlerinde tiyatro çalışmalarına katıldık. 2007 Yılında Tiyatrocular Derneğini kurduk ve halen başkanlığını sürdürüyoruz. Dernek bünyesinde Tiyatro Eğitim Merkezinin müdürlüğünü ve Tiyatrocular Derneği Tiyatrosunun Genel yönetmenliğini üstlendik. Tiyatrocular Derneğimizde Adem Aşar Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kurucularımızdan Nihat Mermer Sekreter ve Naci Uzuncan Sayman görevlerinde bulunuyor. Denetim Kurulu Başkanımız ise Cemal Özdinç. Dernek üyelerimiz oyuncularımızdan ve Tiyatro severlerden oluşuyor. Kütahya Tavşanlı Belediyesi eski başkanlarından Ali İhsan ÇAKIR ile birlikte Belediye Tiyatrosunu kurduk ve Dernek olarak her türlü desteği verdik. Şimdi çalışmalarımızı Tiyatrocular Derneği Tiyatrosu çatısı altında sürdürüyoruz.thumbnail_1-DSC_0082
Daha önceki tiyatro çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirmisiniz?
Bursa Sanat Tiyatrosu ile birlikte tiyatro çalışmalarına katılarak oyunculuk ve yönetmenlik yaptım.
Senaryolarını yazdığınız, yönetmenliğini yaptığınız ve oyunculuk yaptığınız oyunlarınızı öğrenebilirmiyiz?
Sağlık Olsun, Gitarcı Kız ve Beyaz Kelebekler, Feshaneli ile Meshaneli, Şimdi Okullu olduk, Hasrettin ile İbiş, Çanakkale’ den Sonra, İnsan Hakları, Tur İzim, Fatıma, Köy Hâkimi, Şafaktaki Gözyaşları, Görev Mağdurları, Hacivat Meddah Oldu ve Hezarfen Hacivat tiyatro oyunlarının senaryolarını yazarak genel yönetmenliğini yaptık. Halen tiyatro ve sinema için senaryo çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Genç tiyatrocular için ne gibi çalışmalarınız var?
Genç tiyatrocularımızı senaryo yazmaya teşvik ederek yeni senaryo yazarları yetiştiriyoruz. Her yıl açtığımız tiyatro kursları ile genç yeteneklere tiyatro sevgisini aşılayarak tiyatro sahnesinde, sinema ve dizi film setlerinde ayrıca televizyon ve radyo seslendirmelerinde görev veriyoruz.
Kendi eserlerinizden başka hangi senaryo yazarlarının oyunlarını yönettiniz?
Ahmet TURUNÇ tarafından senaryosu yazılan Dengesizler tiyatro oyunu ile Hasibe AVŞAR tarafından senaryosu yazılan “Yiyeceklerin Dünyası” ve “Tutumsuz Çocuk” tiyatro oyunlarını yönettim.

İlk olarak kimden takdir aldınız?
2008 Yılında T.C. Tavşanlı Kaymakamlığı tarafından, görevimi yerine getirmede göstermiş olduğum üstün gayret, titizlik ve hizmet anlayışımdan dolayı “TAKDİRNAME” ile taltif edilerek “Takdir Belgesi” verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından maddi destek almaya hak kazandığınız eserleriniz nelerdir?
Senaryolarını yazdığım “Çanakkale’ den Sonra” tiyatro oyunu 2009 / 2010, “Fatıma” tiyatro oyunu 2010 / 2011, “Köy Hâkimi” tiyatro oyunu 2011 / 2012, “Şafaktaki Gözyaşları” tiyatro oyunu 2012 / 2013, “Görev Mağdurları” tiyatro oyunu 2013 / 2014, “Sağlık Olsun” tiyatro oyunu 2014 / 2015, “Hacivat Meddah Oldu” tiyatro oyunu ile de 2015 / 2016 sanat sezonlarında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından maddi destek almaya hak kazandık.
Tiyatro başarılarınızı taçlandıran ödüllerinizi anlatabilirmisiniz?
2012 Yılında birincisi, 2013 Yılında ikincisi, 2014 Yılında üçüncüsü ve 2015 Yılında da dördüncüsü gerçekleştirilen “Gelişim Ödülleri” Törenlerinde, Kütahya Gelişim Derneği tarafından, Başarılı çalışmalarımız ve Kütahya ilinin sosyo ekonomik gelişimine katkı sağladığımızdan dolayı ödüllere layık görüldük.
2017 Yılı itibarı ile neler yapıyorsunuz?
Kütahya Kent Konseyi Tarihi ve Kültürel Değerleri Koruma Komisyonu üyeliğine seçildikten sonra konseye katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çeşitli okul ve kurumlarda ayrıca Kütahya Domaniç Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde Tiyatro Eğitmenliği yapıyoruz. Gelenekten günümüze orta oyunlarımızı yaşatma projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından Geleneksel Tiyatrolar dalında desteklenmiş Tiyatrocular Derneği Tiyatromuz olarak Hacivat – Karagöz oyunlarını düğünlerde sergiliyoruz. Meddahı da içine alan geleneksel tiyatrolar dalında, okullarda ve diğer organizasyonlarda değerler eğitimi konularını içine alan oyunları sahneliyoruz.
Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz.
Ali Mermer olarak size, sanata ve sanatçıya değer verdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
2 ADET YORUM YAPILDI
İbrahim Vehbi Atabay 10 Şubat 2017 / 23:03 Cevapla

Değerli Ali Mermer Hocama bizlere değer verip röportaj yaptığı için çok teşekkür ederim. Marifet iltifata tabidir. Tiyatroya ve tiyatroculara değer verenler unutulmaz.

    ali mermer 13 Şubat 2017 / 00:47 Cevapla

    Teşekkürü biz ediyoruz Tavşanlı Haberci olarak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER