replica rolex
Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin

" Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz "

Tavşanlı Haberci

Tavşanlı Haberleri

GARP LİNYİTLERİ İŞLETMESİNDEN HÜMİK ASİT ATAĞI

Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesindeki, kısa adı GLİ olan ve Kütahyanın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesi de bulunan Garp Linyitleri İşletmesi, organik tarımda önemli yer tutan hümik asit üretmeye başladı.
TKİ genel müdürlüğünden, ilçedeki protokol temsilcilerinden ve GLİ yöneticileriyle çalışanlarından oluşan erkan, işletmedeki yeni tesisin açılışı için bir araya geldi.
Humik asit hakkında bilgiler verilen panelin ardından, kurban kesimi ve dualar eşliğinde açılış yapıldı, tesisler hakkında bilgi verildi.
Temsili ağaç dikiminin ardından asit ile fidelere şu verildi. Ziyaretçilere dağıtılan fide ve asit örneğinden sonra toplu yemeğe geçilerek organizasyon son buldu.
Edinilen bilgiye göre, işletmeye bağlı sahalarda üretim için gereken 300 bin ton leonardit rezervi olduğu öğrenildi. İşletmenin, ürettiği hümik asiti, Gübretaş vasıtasıyla Turkiye’deki çiftçilere pazarlığı bilgisine ulaşıldı.
Humik asit nedir?

Humusun aktif ana maddesi humik asit adını alıyor. Çeşitli ayrışma aşamalarından geçerek oluşan, içinde organik, bitkisel ve hayvansal içerikler yer alan madde, toprağın ideal pH düzeyine erişmesi, veriminin ve kalitesinin artması için kullanılıyor. Toprağa herhangi bir zararı bulunmayan humik asit, kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor.
Humik asit nasıl kullanılır?
Humik asit, farklı ekin türlerinde farklı yollardan kullanılıyor. En yaygın uygulama yöntemlerinin serpme veya sulama olduğu biliniyor. Toprağa serpilerek, karıştırılarak tabandan verilen organik maddeler, ekinin beslenmesine yardımcı oluyor. Humik asidin yapraktan emilemeyeceğinin altı çizilirken fulvik asidin yapraktan alınacağı ifade ediliyor. Diğer gübreler ve ilaçlarla beraber uygulanan humik asit, ekinlerin tüm gelişim aşamalarına katkı sunuyor.
Kaynak  ve resimler: NİHAT MERMER
Bu Habere Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Haberler

Spor Haberleri

Aslında uzun zamandır şu statlarımıza isim konusunu gündeme getirip devamlı da gündemde tutmaya çalışmak istiyorduk.Ancak yok alt yapıların maçları,yok turnuva maçları derken biraz ihmalkar...

Kütahya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’da inşa edilen ’Tavşanlı İçmesuyu İsale Hattı’nda çalışmalar hızla ediyor. Proje ile...

Spor Haberleri

ALİ MERMER:Erkan merhaba nasıl geçiyor coronalı günler diyeyim önce? ERKAN GÜNEŞ:-İlk önce herkes gibi zorlu bir süreçten geçiyoruz ama artık sonuna doğru gidiyoruz ben...

Spor Haberleri

2021-2022 futbol sezonunda BAL da ilimizi temsil edecek üç takımdan biri olan Tavşanlı Linyitsporun takım kadrosu 23 kişi ve şu isimlerden oluşuyor: KALECİLER:KEMAL CANLI-GÜRKAN...