Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin

" Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz "

Tavşanlı Haberci

Tavşanlı Haberleri

CHP İLÇE BAŞKANINDAN 3 EYLÜL MESAJI

ŞİRİN İLÇEMİZ TAVŞANLI’NIN KURTULUŞ GÜNÜ,TÜM HEMŞEHRİLERİMİZE KUTLU OLSUN!
Kurtuluş müjdemiz;26 Ağustos 1922 sabahı saat 4.30’da top atışlarıyla başlayıp, 5.30’da da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın taarruz emriyle verilmişti. “Ordular ilk hedefiniz ileri” Hedef belliydi. Hedefin yolu Afyon,Eskişehir,Uşak,Kütahya ve tabii Gediz,Emet,Tavşanlı’dan geçiyordu.
26 Ağustos’ta başlayan taarruzla, 27 Ağustos’ta Afyon,30 Ağustosta Kütahya/Dumlupınar,Çivril ve Demirci, 1 Eylül’de Uşak ve Gediz’e ulaşıyor. Yunan işgal kuvvetleri komutanı General Trikopis ve kurmayları esir alınıyor.
2 Eylül’de Eskişehir,3 Eylül’de de Emet,Tavşanlı ve Ödemiş düşmandan temizleniyor.
İlçemiz düşmana direniyor.Osman AKAY,Mustafa YAKUT,Süleyman YÜCEL,Ahmet GÜRER ve ismini sayamadığım nice kahramanlar ve Dr. Reşit GALİP gibi önderler,Kabakçı Salih Çetesi gibi milisler,Mehmet KARAASLAN,Mehmet BAYRAM,Mehmet BOZBAY ve arkadaşları işgalcilere aman vermiyorlar.

İlçemiz İzmir’in işgalinden 26 ay sonra 14 Temmuz 1921’de işgal edildi. Bursa/Keles yönünden,Sorkun’dan Moymul’a yaklaştığında,Ünürüstündeki çetelerimiz, Zincirli Kaya’dan düşmana ateş açtılar.Ama engel olamadılar.Düşman sık sık evlerde silâh araması yapıyor,camiden çağrı yaptırıyor,camilerde arama yaptırıyor,kapılarımız sürekli sürgülü duruyordu.Her türlü yiyecek ve hayvanlara el koyuyorlar,karşı çıkanı darp ediyor,öldürüyorlardı.Yollar güvensizdi.Gelip geçenleri soyuyor,mallarını gasbediyor,zenginleri haraca bağlıyorlardı.
İşte bütün bu zorbalıklar 13 ay 15 gün sonra 3 Eylül 1922 sabahına kadar sürdü. Sabah heyecenlı bir hareketlenme vardı. Halktan topladıkları arabalara yükleme yapıyorlar ve resmen kaçıyorlardı. Hem de telaş ve korkuyla! Cevizdere Mevkii’nde bir Yunan birliği imha edilmişti. Ve bitti!!!!
O yılları bilip de bugün halâ, kurtuluşumuzu sağlayan ATATÜRK ve arkadaşlarına nankörlük edenleri Allah bildiği gibi yapsın deyip,Allah’a havale ediyorum!

Kurtuluşumuzu borçlu olsuğumuz Aziz ATATÜRK ve silâh arkadaşlarıyla, yerli kahramanlarımızın hatıraları önünde eğiliyorum.
Ruhları şad, mekânları cennet olsun!
Allah öyle günleri bir daha Ulusumuza yaşatmasın!!
Bu Habere Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

Kütahya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’da inşa edilen ’Tavşanlı İçmesuyu İsale Hattı’nda çalışmalar hızla ediyor. Proje ile...

Spor Haberleri

ALİ MERMER:Erkan merhaba nasıl geçiyor coronalı günler diyeyim önce? ERKAN GÜNEŞ:-İlk önce herkes gibi zorlu bir süreçten geçiyoruz ama artık sonuna doğru gidiyoruz ben...

Spor Haberleri

2021-2022 futbol sezonunda BAL da ilimizi temsil edecek üç takımdan biri olan Tavşanlı Linyitsporun takım kadrosu 23 kişi ve şu isimlerden oluşuyor: KALECİLER:KEMAL CANLI-GÜRKAN...

Spor Haberleri

Bölgesel amatör ligde ilçemizi temsil edecek olan TKİ Tavşanlı Linyitspor çalışmalarını Teknik direktör Sertaç  Gezer yönetiminde devam ediyor. Geçen sezonda takımın başında görev yapan...