Tavşanlı Haber
Reklam Power

TAVŞANLI OSB’YE HİNTLİ OTOMOTİV DEVİ GELİYOR

TAVŞANLI OSB’YE HİNTLİ OTOMOTİV DEVİ GELİYOR
Bu haber 30 Ocak 2017 - 15:15 'de eklendi

2 Kütahya’nın OSB olarak 5. Teşvik bölgesi imkanlarından yararlanıyor olması, ulaşım ve lojistik imkanlarının gelişmesi nedeniyle OSB’lerimiz giderek daha fazla ilgi görüyor. 2002 senesinde sadece merkezde 1 adet OSB’de toplam 15 fabrika, 700 çalışan varken bugün gelinen noktada Kütahya merkezde I. Ve II. OSB, Gediz OSB ve Tavşanlı OSB’lerde 100 ün üzerinde fabrikada 13 bin kişiden fazla çalışan var. Alan olarak en büyüklerden olan Altıntaş Zafer OSB’de ise işler yolunda. Geçtiğimiz yıl içinde Tarım Bakanlığı’ndan devri yapılan arazide OSB için gerekli olan müteşebbis heyeti kuruldu ve altyapı yatırımı için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’mıza başvuruları yapıldı.
Tavşanlı OSB’de de 2011 yılında bir fabrika ve 700 çalışanı var iken bugün 13 faal fabrikada 2500 çalışan var. 6 fabrika ise yapım aşamasında. 2. Etap OSB’de geçtiğimiz yıl içinde izinleri alındı ve 4 milyon 116 bin 259 lira + KDV bedel ile altyapı yatırım ihalesi gerçekleşti. OSB’lerimiz için katma değeri daha yüksek olan, ihracat odaklı, orta-yüksek teknolojiyi kullanan kurumsal şirketleri hedeflediğimizi belirtmiştik. Bu kapsamda Pakistan’lı ilaç üreticileri ile temasa geçmiş, yapılan toplantılar neticesinde ön tahsisleri gerçekleşmişti. Bu sene içerisinde kesinleştirmeleri ve yatırıma başlamalarını bekliyoruz.
Tavşanlı OSB içerisinde tarım makinaları alanında üretim faaliyeti gösteren Eskişehir merkezli Hisarlar firması ise yeniden yapılanma kararı vererek birkaç aydır üretimine ara vermiş1 (1)ti. Bu süre içerisinde görüşmelerini tamamladılar ve Uluslararası sermaye ile Pazar ve rekabet güçlerini artıracak yeni bir ortaklığa girdiler. Şirketin % 75 hissesini alan Hindistan kökenli Mahindra Firması’nın yanı sıra Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’da ortaklar arasına katıldı.

Mahindra firması 100’ün üzerinde ülkede iştirakleri olan, bu iştirakleri ile birlikte bünyesinde 200 bin kişi çalışan, 20’nin üzerinde değişik alanda faaliyet gösteren, 17.5 milyar dolar bilançolu bir sanayi devi. www.mahindra.com Asıl üretim alanları ise otomotiv, uçak, tekne, traktör, motosiklet ve tarım makinaları. Tavşanlı OSB’de yer alan Hisarlar firmasının tarım makinaları ile 4×4 arazi araçları üretimi konusundaki üretim ve ticari birikimlerinden yararlanmak amacıyla MAHINDRA-HİSARLAR ortaklığı başlamış oldu. Türkiye’nin ilk 4×4 arazi aracı Hisarlar tarafından üretiliyor. Yasalar gereği Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun sonuçlanmasından sonra fabrika tekrar faaliyete geçecek. İlk olarak tarım makinaları üretimine tekrar başlanacak. Ayrıca firma Tavşanlı OSB’de daha önceden yapmış olduğu ön tahsis taleplerini genişletmeyi ve yeni yatırımlar yapmayı planlıyor. Avrupa’ya traktör ihracatı yapmayı hedefleyen firmanın lastik tekerlekli iş makinaları üretim altyapısını kurması du3rumunda ilimiz ekonomisine önemli bir katkı söz konusu olacak.


Uluslararası sermaye ile tanışan Tavşanlı OSB için bunun bir başlangıç olmasını diliyor, ilimizin de bütünüyle bir yatırım cazibe alanı haline gelmesine katkı vereceği inancımla birlikte hayırlı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Vural KAVUNCU
AK Parti Kütahya Milletvekili

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER